حمام کردن کودکان

حمام کردن کودکان

حمام بچه ها یکی از اولین وظایف مهم پدر و مادر است که در عین حال لذت بخش ترین کارها برای والدین است. حمام کردن در کابین دوش میتواند یکس از موقعیت های استرس زا برای کودکان و والدین است. والدین اغلب در مورد اینکه کودکشان در حمام ایمن باشند و در مدت زمان معقول تمیز و پاکیزه هم بشوند، با کودکشان در کشمکش هستند.

کودکان نسبت به بزرگسالان پوست حساس تری دارند، زیاد شستن بدن کودک با مواد شوینده و آب میتواند پوست آنان را حساس تر کند. کودکان اغلب برای حمام رفتن مقاومت میکنند. حمام کردن به شکل ایمن و به تنهایی، یکی از مهارت های رشدی برای بچه ها است تا به سمت مستقل شدنن هر چه بیشتر حرکت کنند.

اگر میخواهید برای کودکتان حمامی بدون خطر داشته باشید:
  1. هرگز کودک خود را حمام بدون مراقب و تنها رها نکنید
  2. مطمئن شوید که صابون روی کف حمام نمانده است.
  3. دمای آب باید متعادل باشد.
  4. از کف پوش های غیر لغزنده در بیرون و داخل حمام و وان حمام استفاده کنید.
  5. از وان مخصوص کودک استفاده کنید.
چندبار در هفته میتوان کودکان را حمام کرد و چگونه؟

میتوان هر روز کودکان را حمام کرد ولی کودکانی که پوست خشک و حساسی دارند، بهتر است هر روز برای آن ها از شامپو و صابون استفاده نکنیم. رعایت این موضوع به ویژه در زمستان که هوا خشک است و کودکان آسیب پذیر تر میشود، مهم تر است.

 

چندبار در هفته می توان کودکان را حمام کرد و چگونه؟

دمای آب حمام کودک

آب گرم بهترین گزینه برای حمام بچه ها است. برای جلوگیری از سوختن، ترموستات را روی آب قرار دهید تا زیر 37 یا 38 درجه سانتیگراد برسد. همیشه قبل از استحمام کودکان دمای آب را بررسی کنید. سعی کنید استفاده از صابون ها، شامپوها را به حداقل برسانید زیرا پوست را تحریک میکنند و باعث جوش پوستی میشوند، بنابراین اعمال پاک کننده ملایم و غیر صابونی گزینه مناسبی است.

حمام بردن نوزاد در شب بهتر است یا روز؟

این موضوع به خود شما بستگی دارد. مهمتر از هر چیز این است که حوصله و شکیبایی کاملی داشته باشید. سعی کنید زمانی را برای حمام بردن نوزاد انتخاب کنید که از چیزی ناراحت نباشید و موضوع خاصی ذهنتان را به خود مشغول نکند.

بسیاری از والدین صبح را انتخاب می کنند برای شستن فرزند خود و این زمانی است که نوزاد در هوشیاری کامل است و در عین حال علاقه زیادی به تجربه چیزهای جدید دارد.

البته بسیاری از پدر مادر ها ترجیح میدهند نوزاد تازه بدنیا آمده را در زمانی که به خواب او نزدیک است به حمام ببرند تا پس از آن با آرامش کامل، خوابی راحت و خوب را تجربه کند.

به هرحال توجه داشته باشید اگر نوزاد را پس از شیردادن به حمام میبرید، ابتدا کمی صبر کنید تا شیر خورده شده، اندکی هضم شود و سپس اورا به وان حمام ببرید.

 

دمای آب حمام کودک

اگر می خواهید ترس از آب کودک را بین ببرید:

1.بعضی از کودکان از صدای دوش آب می ترسند. شما با پر کردن جکوزی قبل از اینکه کودک وارد حمام شود، این ترس را کم کنید.

2.بعضی از کودکان از قرار گرفتن و ماندن زیر دوش آب می ترسند. اورا همراهی کنید تا وان حمام را پر آب کند و یک اسباب بازی یا عروسک خود را استحمام کند.

3.کودکتان را تشویق کنید تا بازی کند و صورت خود را داخل آب ببرد و حباب بسازد.

4. شما هم با کودکتان وارد وان حمام شوید، با این کار آرامش کودک در طول شست و شو شوید.

استفاده از صابون، شامپو و انواع لوسیون ها برای شیرخوران و کودکان مناسب است؟

جواب سئوال بله است. زیرا، از آنجا که پوست کودکان ظزیف تر است، باید توجه داشته باشیم شامپو و صابونی که استفاده میکنیم ph اسیدی داشته باشند. موادی که ph اسیدی دارند کمتر به پوست آسیب میرسانند و برای کودکان مناسب ترند. مسلما هر چقدر کرم ها و لوسیون های مخصوص کودکان بی اسانس تر وخنثی تر باشند، مناسب تر هستند.

 

ترس از آب کودک را بین ببرید

منبع: آریا فرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید