preloader

دوش آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

فایده دوش اب گرم

دوش آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

دوش گرفتن روزانه به حفظ بهداشت بدن کمک می کند. اما دوش آب گرم مفید است یا آب سرد؟ باید دانست که هر یک مزیت های خود را دارد. دوش گرفتن باعث مرطوب شدن پوست، از بین رفتن سلول های مرده ی پوست، رفع عرق و بوی بد بدن، رفع گرد و غبار و کثیفی های روی بدن و تمیزی موها می شود.

دوش آب گرم و سرد از جمله راه حل های درمانی است که می تواند در شرایط مختلف، فواید زیادی داشته باشد. دوش گرفتن نه تنها سبب پاکیزگی و زدودن آلودگی از پوست می شود، بلکه می تواند عملکرد بدن را هم بهبود ببخشد اما بهبود عملکرد بدن به دمای آب بستگی دارد.

دوش گرفتن با آب داغ

اگر روز سخت، پر تنش و استرس زایی داشته اید، بهتر است قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید.

دوش گرفتن با اب سرد

فواید دوش آب گرم

1- خواب سالم

2- شل کردن عضلات

3- دوش آب گرم علائم سرماخوردگی یا تنفسی را تسکین می دهد

4- دوش آب گرم به رفع لک کمک می کند.

معایب دوش آب گرم

همانطور که اشاره شد آب گرم برای پوست و سایر بخش های بدن خوب است. اما آب داغ می تواند خطراتی داشته باشد، اول اینکه آب داغ سبب تحریک پوست می شود و می تواند به کراتین پوست و مو صدمه بزند.کراتین پروتئینی که در پوست و مو وجود دارد و دمای زیاد ساختار شیمیایی آن را تغییر می دهد.به این ترتیب پوست و مویتان به مرور خشک می شود.

دوش آب گرم با وان جکوزی یا با سر دوش کابین دوش می تواند باعث خارش پوست شود. گرما باعث می شود سلول های ماست که حاوی هیستامین هستند، محتوای خود را در پوست آزاد کنند و باعث خارش شوند.

همچنین دوش آب گرم می تواند باعث افزایش فشار خون شود. اگر شما مشکل فشار خون یا بیماری های قلبی و عروقی دارید، گرفتن دوش آب داغ می تواند بیماری تان را تشدید کند.

دوش گرفتن با آب سرد

دوش آب سرد سبب نشاط و طراوت می شود. بنابراین بهتر است صبح ها با آب سرد دوش بگیرید.

فواید دوش آب سرد

1- التیام خارش پوست

2- سطح هوشیاری بالاتر

3- افزایش گردش خون

4- کاهش وزن

5- کاهش سطح استرس

فایده دوش اب سرد

معایب دوش آب سرد

اگر دچار سینوزیت یا تب سرد هستید، دوش آب سرد ایده خوبی نیست، زیرا دمای سردتر به هیچ وجه به گرم کردن بدن شما کمک نمی کند. پس بهتر است با آب ولرم دوش بگیرید. اگر بیمار هستید هم بهتر است دوش آب سرد نگیرید. شاید دمای سرد به سیستم ایمنی شما آسیب بزند، پس بهتر است دوش آب سرد را بگذارید برای زمانی که حالتان خوب است.

 

دوش آب گرم بهتر است یا دوش آب سرد؟

دوش آب سرد و دوش آب گرم در کابین حمام هر دو فواید خاص خود را دارند، پس باید چکار کنیم؟ بهترین کار این است که دوش آب ولرم بگیرید و بعد از آن به پوستتان مرطوب کننده بزنید.

راهکار دیگر این است که آب را تا حد امکان سرد کنید و یک دقیقه زیر آن بایستید و بعد آب را گرم کنید و یک دقیقه زیر آب گرم بایستید. به مدت 3 تا 5 بار زیر آب سرد و گرم متناوب بایستید.

آب سرد رگ های خونی را منقبض می کند. این بدان معنی است که تمام خون به وسط بدن می رود.

آب داغ رگ های خونی را باز می کند و تمام خون دوباره به سرعت  خارج می شود، که می تواند خون را به طور کامل از طریق ماهیچه ها و اندام ها پمپ کند و برای کمک به بازسازی و سم زدایی بسیار مفید است.

دوش گرفتن با اب گرم

مدت زمان استحمام نیز نباید بیش از 10 و یا حداکثر 15 دقیقه باشد. حمام طولانی مدت به ویژه با آب داغ باعث تندی ضربان قلب می شود.

منبع:فرس کالا

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *