دوش گرفتن صبح بهتر است یا شب؟!

دوش گرفتن صبح بهتر است یا شب؟!

این یک بحث تقریباً به همان اندازه بحث برانگیز است که ابتدا مربا یا خامه را روی پوست خود قرار دهید. دوش گرفتن در صبح یا عصر کدام بهتر است؟

در حالی که افراد حمام صبحگاهی به شما خواهند گفت که هیچ چیز بهتر از طراوت حمام اول نیست، کسانی که در کمپ دوش غروب هستند، وقتی در ملحفه‌های خود با مو و پوست تمیز جیر جیر می‌روند، از خواب شادی که می‌گذرانند، خوشحال می‌شوند. پس حق با کیست؟

بسیاری از افراد صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و بسیاری دیگر شب ها پس از رسیدن به منزل دوش میگیرند. اما یک سئوال در این باره وجود دارد که دوش صبحگاهی بهتر است یا شبانگاهی؟ اخیرا متخصصان حوزه ی سلامت به این سوال پاسخ داده اند، با گروه صنعتی فرس در ادامه ی این مطلب همراه باشید تا با هم به بررسی این موضوع بپردازیم.

اگر پوستتان چرب است

به عقیده ی متخصصان دوش صبحگاهی برای افرادی که پوست چربی دارند مفیدتر است. به دلیل اینکه مازاد سموم تولید شده در طول شب از بدن زدوده شده و منافذ پوستی باز میشوند.

اگر ابتکار عمل دارید

به عقیده ی محققان و دانشجویان دانشگاه هاروارد آمریکا ، دوش صبحگاهی مثل نوعی مدیتیشن است. گرفتن دوش با کابین دوش حمام با شروع صبح موجب میشود که مغز آرامش پیدا کرده ، استراحت کند و آماده ی فعالیت بیشتری شود. این کار باعث افزایش ابتکار عمل افراد خلاق میشود.
اگر به سختی به خواب میروید و در خوابیدن راحت مشکل دارید، بهتر است شب ها را برای استفاده از کابین دوش خود انتخاب کنید.

اگر صبح زود بیدار نمی شوید

اگر صبح زود بیدار نمی شوید

اگر صبح ها به سختی از خواب بیدار می شوید و عادت دارید تا ظهر بخوابید، بهتر است صبح دوش بگیرید.
به عقیده و نظر محققان قرار دادن بدن در معرض آب سرد (به مدت چند ثانیه) می تواند باعث سرحال آمدن و شادابی بیشتر در طول روز شود.

اگر اهل ورزش صبح هستید

افرادی که عادت دارند صبح زود از خواب بیدار شده و ورزش کنند لازم است که بعد از ورزش، حتما دوش بگیرند. در غیر این صورت تمام روز باید بوی بد بدن خود را تحمل کنند و دیگران را نیز آزار دهند.

اگر اهل ورزش صبح هستید

شب دوش بگیرید اگر …

اگر پوستتان خشک است

افرادی که پوست خشکی دارند، بهتر است شب ها را برای دوش گرفتن انتخاب کنند. زیرا پوست در طول خواب احیا شده و علاوه بر آماده شدن برای روز، کرم های مرطوب کننده را نیز بهتر جذب خود میکند.

اگر دچار بی خوابی هستید

اگر به سختی به خواب می روید، بهتر است شب ها را برای دوش گرفتن انتخاب کنید. به عقیده ی محققان American Academy of Sleep Medicine دوش شبانه باعث آماده کردن بدن برای خوابی آرام و ریلکس میشود.

اگر دچار بی خوابی هستید

اگر در محل کارتان با اشیای کثیف سرو کار دارید

اگر کارتان فیزیکی است و به طور مدام با اشیا و ابزار مختلف سر و کار دارید، بهتر است به محض رسیدن به منزل دوش بگیرید، چون کثیفی و آلودگی در پوستتان جا خوش کرده و به مرور زمان آسیب رسان میشود.

اگر بعد از کار باشگاه می روید

اگر بعد از کار به باشگاه ورزشی میروید و یا خودتان در منزل ورزش میکنید، بهتر است قبل از خواب دوش بگیرید. این کار علاوه بر بهداشتی بودن، باعث افزایش ترشح آندورفین (آرامبخش طبیعی بدن) نیز میشود.

نظر متخصصان در مورد دوش گرفتن

شب‌ها یک دوش ۴‌دقیقه‌ای بگیرید؛ به چه دلیل؟ زیرا متخصصان پوستِ استرالیایی معتقدند برای پوست بهتر است به‌جای روزها، شب‌ها دوش بگیرید و مدت حمام‌کردن را نیز باید به ۴‌دقیقه کاهش دهید؛ این کار از بروز آکنه، التهاب و خشکی پوست پیشگیری می‌کند.

نظر متخصصان در مورد دوش گرفتن

برخی ترجیح می‌دهند صبح خود را با یک دوش آب گرم و یا نشستن در وان جکوزی خود شروع کنند و برخی دیگر بدون یک دوش سریع قبل از خواب، نمی‌توانند به رختخواب‌رفتن را تصور کنند. در‌این‌میان متخصصان پوست نیز نظر خودشان را دارند.دکتر لیونا ییپ بر‌این باور است که دوش‌گرفتن در شب، آن‌هم برای فقط ۴‌دقیقه تمام آلودگی‌هایی که در طول روز روی پوست جمع‌شده را بدون آنکه به پوست آسیبی برساند، پاک می‌کند.

او توضیح می‌دهد: «صبح‌ها پوست شما هنوز در معرض آلودگی و میکروب قرار نگرفته است. واضح است اگر در هوایی گرم زندگی می‌کنید می‌بایست یکبار صبح و یکبار شب دوش بگیرید تا از شر میکروب‌هایی که روی پوست جمع شده‌اند خلاص شوید؛ اما این کار اغلب اوقات ضرورتی ندارد.» این متخصص هشدار داد اگر فردی مشکلات پوستی دارد، ماندن برای طولانی‌مدت زیر دوش آب گرم این مشکلات را بیشتر خواهد کرد.

«اگر از آن دست از افرادی هستید که دو بار در روز دوش می‌گیرند باید مطمئن شوید از شوینده‌های فاقد صابون استفاده می‌کنید و حتما بعد از استحمام از نرم‌کننده استفاده کنید.» «آن‌هایی که دوست دارند مدت طولانی‌تری در حمام بمانند تا مو‌های خود را بشویند یا از اسکراب استفاده کنند، نباید زیر دوش بایستند.»

دو بار در روز دوش می‌گیرند

دکتر ناتاشا کوک می‌گوید افراد می‌توانند یا صبح‌ها یا شب‌ها دوش بگیرند، اما نباید «بیش‌از‌حد از مواد شوینده استفاده کنند». برای مثال، به‌جای اینکه از محصولاتی که حاوی صابون هستند و کف می‌کنند استفاده کنید، بهتر است از روغن استفاده کنید. «محصولاتی که کف می‌کنند روی پوست خط می‌اندازند و لایه اپیدرم را تخریب می‌کنند. این لایه برای داشتن پوست سالم با عملکرد خوب ضروری است.

افرادی که صبح‌ها ورزش می‌کنند یا کارمند هستند و ترجیح می‌دهند با طلوع خورشید دوش بگیرند، باید مدام دمای آب را از گرم به خیلی سرد تغییر دهند.دکتر کوک توضیح می‌دهد: «تا‌جاییکه می‌توانید برای دوش گرفتن زیر آب سرد بمانید و بعد دمای آب را به گرم تغییر دهید.»

«این تغییر ناگهانی در دمای آب باعث بیدار‌شدن سلول‌های پوست می‌شود: آب سرد جریان خون را مسدود می‌کند و آب گرم آن را دوباره باز می‌کند. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید این کار را ۳‌بار تکرار کنید.» اما از نظر دکتر کوک بهترین زمان دوش‌گرفتن همچنان عصرهاست، به‌خصوص برای افرادی که در طی روز در معرض آلودگی‌ها هستند.

«آلودگی‌ها هم شامل آلودگی‌های محیطی هستند (بله، درطول روز آلودگی‌ها روی پوست جمع می‌شوند و رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب رسانده باعث التهاب پوست می‌شوند) و هم شامل آلودگی استعاری.» «دوش آب گرم ماهیچه‌ها را آرام می‌کند، تنش سیستم اعصاب مرکزی را کاهش می‌دهد (به‌خصوص وقتیکه شما در معرض ناگهانی آب سرد قرار می‌گیرد) و به شما کمک می‌کند خواب خوبی داشته باشید.»

دوش گرفتن در ساعات مختلف روز
دوش گرفتن در ساعات مختلف روز امری سلیقه ای است. با توجه به سلیقه ی خودتان زمان مناسب دوش گرفتن را انتخاب کنید.
اگر قصد خرید کابین دوش شیشه ای ، زیردوشی و دیگر لوازم بهداشتی ساختمان را دارید پیشنهاد ما به شما خرید مطمئن از برندی معتبر است که دارای گارانتی معتبر باشد.
محصولات فرس دارای 2 سال گارانتی بی قید و شرط و 12 سال خدمات پس از فروش منسجم میباشد. جهت استعلام قیمت محصولات با مشاوران ما در فرس تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید