وبلاگ

شستن حیوان خانگی

شستن سگ در حمام

شستن حیوان خانگی

شستن و حمام کردن حیوانات خانگی یکی از کارهای مراقبتی مهم برای بهداشت حیوانات است. حیوان شما هر چقدر تمیز تر باشد، سلامتی بیشتری داشته و عمر بیشتری نیز خواهد کرد. اکثر انسان ها به نگه داری حیوانات خانگی در منزل و پرورش آن علاقه ی بسیاری دارند. برای شستن حیوان خانگی باید از روش شست و شوی اصولی آن مطلع شد. روش های حمام دادن هر حیوان با حیوان دیگر اندکی متفاوت است. اگر شما عزیزان نیز یکی از انواع این موجودات دوست داشتنی را در منزل تان نگه می دارید حتما این مقاله را بخوانید:

نحوه ی حمام دادن سگ

شستن حیوان خانگی

 

آماده کردن آب با دمای مناسب
برای حمام کردن سگ ابتدا دمای آب را کنترل کنید. سگ ها به آب داغ حساس هستند. آب باید گرم باشد نه داغ. آبی که خیلی سرد است باعث سرماخوردگی سگ می شود که برای توله ها بسیار خطرناک است. وان حمام را تا زانوی سگ از آب گرم پر کنید.
استفاده از وان حمام
استفاده از وان حمام به شما کمک می کند راحت تر و بهتر شستشوی حیوان خانگی خود را انجام دهید. پس از مدتی هم حیوان به وان حمام عادت کرده و مشکل کمتری برای شستشوی آن خواهید داشت. با این وجود استفاده از وان حمام کاملا هم برای شما و هم برای حیوان خانگی تان مهم است.
جلوگیری از لغزیدن حیوان خانگی در آب حمام
برای یک حیوان کم سم وسال که هرگز در آب قرار نگرفته است و حمام نرفته است، سر خوردن و لغزیدن در آب می تواند به اتفاق ترسناکی تعبیر شود. انداختن یک حصیر ضد لغزش در کف وان حمام، گزینه مناسبی برای جلوگیری از سر خوردن حیوان در وان حمام است. با وجود این حصیر، حیوان خانگی شما در زمان شسته شدن، امنیت خاطر خواهد داشت و استحمام برای او آسیب زا نخواهد بود.
شستن سگ
بدن سگ را با آب خیس کنید
توصیه می شود در هنگام شستن سگ سر و صورت او را خیس نکنید. این کار ممکن است منجر به آب رفتن درون گوش یا سوختن چشم ها با شامپو شود. از گردن به پایین سگ را با آب خیس کنید.
اگر شلنگ یا دوش سیار دارید برای آب پاشیدن به سگ تان از آن استفاده کنید. حتما کنترل کنید فشار آب خیلی زیاد نباشد. زیرا ممکن است موجب شوک و ترس حیوان سگ شود.
شامپو زدن به سگ
برای مالیدن شامپو روی بدن سگ از لیف و اسفنج استفاده نکنید و این کار را با کمک دستهایتان انجام دهید. اگر موهای حیوان تان بلند باشد، برای جلوگیری از گره خوردن آن ها شامپو را در سمت خواب موها بمالید. توجه کنید که از شامپو برای شستن صورت سگ استفاده نکنید و به جای آن می توانید با کمک دستمال نمدار صورتش را تمیز کنید.

 

شستن سگ در جکوزی
بعد از شستن سگ روی بدن آن، آب بگیرید
آب کشی سگ را تا زمانی که از بدن او آب شفاف پایین بریزد ادامه بدهید. برای دقیق انجام شدن این مرحله باید زمان صرف کنید. به خصوص اگر موی سگ تان ضخیم یا 2 لایه است.
اگر درست و به اندازه ی کافی حیوان را آب نکشید می تواند منجر به ، به هم خوردن تعادل PH، التهابات پوستی آن شود.
به یاد داشته باشید که برای آبکشی حیوان هم آب را روی سر و صورت حیوان نریزید.

 

نحوه ی حمام کردن بچه گربه
در مرحله ی اول، برای راحت تر حمام کردن بچه گربه بهتر است که او را بین دو پای عقبش بایستانید و کم کم حوله خیس بدون کف و شامپو را روی سطح بدنش بکشید.
پس از استفاده از حوله خیس کمی شامپو را روی سطح بدنش بریزید و ماساژ دهید. از قسمت زیر گردن شروع کنید و تا انتهای دم بچه گربه خود را با شامپو تمیز کنید. سپس بعد از ماساژ کامل با شامپو، با یک فنجان آب، روی سطح بدنش آب بریزید تا کف کامل از روی بدنش برود و تمیز شود.

 

شستن گربه خانگی

نحوه ی حمام کردن یک گربه بالغ
وان حمام را از آب ولرم پر می کنیم، گربه را وارد حمام کرده و ابتدا کمی آب به پاهایش می زنیم. سپس اورا بلند کرده و آهسته وارد وان جکوزی می کنیم و بعد شامپو را به اندازه یک سکه بر روی سطح بدننش می ریزیم و شروع به ماساژ دادن می کنیم. در قدم بعد، با استفاده از دوش وان حمام مرحله آبکشی را انجام دهید.

 

شستن گربه در جکوزی

تشویقی دادن به حیوان خود
بعد از شستشوی سگ یا گربه تان به او تشویقی بدهید. اما اطمینان حاصل کنید که این جایزه ها برای حیوانتان سالم باشد. این موجودات عاشق تشویقی های ارگانیک سالم و خوشمزه هستند. شما می توانید با دادن چیزهای بسیار کوچک به عنوان تشویقی، حیوان خانگی خود را بسیار خوشحال کنید. در این صورت او همیشه برای نظافت و شسته شدن در حمام تمایل نشان می دهد. علاوه بر آن تشویقی باعث می شود  حیوان خانگی، دیگر هرگز از حمام فرار نکرده و از آن نترسد.

منبع: گروه صنعتی فرس 

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “شستن حیوان خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *