شستن حیوانات خانگی

شستن حیوانات خانگی

اگر شما هم عاشق حیوانات هستید و قصد دارید یکی از این حیوانات بامزه و زندگی بخش را به خانه خود اضافه کنید، بهتر است نحوه شستن حیوان خانگی و نحوه نگهداری از این حیوانات را یاد بگیرید. حیوان شما هر چقدر تمیزتر باشد، سلامتی بیشتری داشته و عمر بیشتری نیز خواهد کرد.

در ادامه با آریافرس همراه باشید تا به نحوه ی شستن و حمام کردن حیوانات خانگی آَشنا شوید.

حمام کردن حیوانات خانگی

مراقبت از حیوانات خانگی به ویژه با حمام کردن آن‌ها یکی از روش‌های مهم برای حفظ بهداشت و تمیزی آن‌هاست. پرستاری منظم و به موقع از حیوانات خانگی شامل حمام کردن، کمک به جلوگیری از بوی نامطبوع، پوست و پرخوردگی و حفظ سلامتی آن‌ها می‌کند.

قبل از حمام دادن به حیوانات خانگی، حتما باید از محصولات مناسبی برای شامپو و شرطهای آبیاری استفاده کرد تا بهداشت و سلامتی آن‌ها تضمین شود. همچنین حمام دادن به حیوانات خانگی می‌تواند ارتباط نزدیک‌تری بین صاحب و حیوان خانگی ایجاد کند و زمان خوبی برای بازی و تعامل میان آن‌ها فراهم کند. در ادامه به به نحوه ی حمام کردن برخی از حیوانات خانگی محبوب اشاره میکنیم.

شستن سگ

دمای مناسب: برای حمام کردن سگ ابتدا دمای آب را کنترل کنید. سگ ها به آب داغ حساس هستند. آب باید گرم باشد نه داغ. آبی که خیلی سرد است موجب سرماخوردگی سگ میشود که برای توله ها بسیار خطرناک است. وان را تا زانوهای سگ از آب گرم پر کنید.

خیس کردن سگ: توصیه میشود در هنگام شستن سگ، سر و صورت او را خیس نکنید. این کار ممکن است منجر به آب رفتن درون گوش یا سوختن چشم ها با شامپو شود. از گردن به پایین سگ را با آب خیس کنید. مطمئن شوید موهای آن به خوبی خیس شده است، مخصوصا سگ هایی که موی ضخیم دارند.

اگر شلنگ یا دوش سیار دارید برای آب پاشیدن به سگ تان از آن استفاده کنید. حتما کنترل کنید فشار آب خیلی زیاد نباشد. زیرا ممکن است موجب شوک و ترس حیوان شود. همچنین اگر از سطل یا ظرفی برای ریختن آب بر روی حیوان استفاده می کنید مراقب باشید آب بر روی سر سگ ریخته نشود.‌

شامپو زدن: شامپو را با آب درون ظرفی مخلوط کنید و از کف آن برای شستن سگ استفاده کنید.

برای مالیدن شامپو به بدن سگ، نیازی به استفاده از لیف یا اسفنج ندارید. سر و صورت حیوان را با شامپو نشویید. اگر صورت حیوان کثیف است با دستمالی نم دار روی صورت آن بکشید تا کثیفی ها از بین بروند.

شستن سگ را با مالیدن شامپو با دست به زیر بغل ها، شکم، دم و کشاله ران ها و پنجه های سگ به جز سر آن ادامه بدهید.

مدت ماندن شامپو روی بدن سگ با توجه به مدت زمان نوشته شده روی شامپو یا توصیه ی دامپزشک متفاوت است. و به زمان آن دقت کنید و اجازه بدهید شامپو روی بدن آن باقی بماند.

شستن سگ

اگر پوست سگ شما دارای چین خوردگی است اطمینان حاصل کنید که با لیف بین این نواحی را هم تمیز کردید.

آبکشی سگ: آب کشی سگ را تا زمانیکه از بدن او آب شفاف پایین بریزد ادامه بدهید. به یاد داشته باشید که برای آبکشی حیوان هم آب را روی سر و صورت حیوان نریزید. اگر از ظرف یا سطل برای این کار استفاده می کنید آب را به گونه ای بریزید که از پشت کمر حیوان ریخته شود. اگر از شلنگ یا دوش استفاده میکنید مطمئن شوید آب به صورت حیوان نپاشد.

خشک کردن سگ: اگر بتوانید یک حوله مایکروفایبر تهیه کنید این مرحله سریع تر انجام می شود. هر چند یک حوله حمام معمولی هم کارتان را راه می اندازد. حوله را بر روی پشت حیوان قرار بدهید و با قرار دادن دست بر روی حوله آن را خشک کنید. حوله را بر روی بدن نکشید. زیرا اینکار باعث گره خوردن مو در سگ های مو بلند میشود.

بعضی از افراد از سشوار برای خشک کردن موی سگ شان استفاده میکنند. اگر این کار را میکنید حتما درجه ی گرمای آن را بر روی کم یا بدون گرما قرار دهید. هرگز سشوار را به سمت صورت سگ خود نگیرید.

برای اینکه حیوان به حمام علاقه مند شود هر بار که او را میشویید به او جایزه بدهید و موهای او را شانه بزنید. اگر سگ شما در طول حمام نیز کمی عصبی و بی قرار است می‌توانید در طول حمام هم به او جایزه بدهید.

شستن گربه

گربه‌ها موجودات تمیزی هستند که همیشه درحال لیسیدن خود و بچه گربه هایشان هستند. گربه ها نیازی به شستشو و حمام کردن ندارند و از آنجائیکه شستن، گربه را وحشت زده میکند تنها در مواقع ضروری مانند زمانی که گربه ی بیمار و کثیفی از خیابان پیدا کردید را حمام کنید.

ابتدا گربه را در یک ظرف بزرگ آب ولرم به آرامی قرار دهید. دوش حمام را مستقیما روی سرگربه و با فشار باز نکنید. هر لحظه امکان مضطرب شدن و چنگ زدن گربه وجود دارد، پس حتما از یک دستکش استفاده کنید. گربه را به آرامی اما سریع و با استفاده از شامپوی مخصوص گربه از قسمت سر به پایین بشویید. سرگربه را فقط با آب بشویید و هرگز زیر آب نبرید، زیرا احتمال عفونت گوش و بینی وجود دارد.

در انتها گربه را با فشار آب خیلی کم بشویید و با حوله داخل گوش را حتما خشک کنید. هرگز از سشوار برای خشک کردن گربه استفاده نکنید، زیرا باعث وحشت گربه ها میشود.

شستن گربه

شستن خرگوش

شستن حیواناتی مانند خرگوش کار اصلا ساده ای نیست. خرگوش های خانگی به طور معمول نیازی به حمام کردن ندارند. حمام کردن خرگوش در صورت رعایت نکردن نکات زیر باعث شوک و هیپوترمی ( hypothermia ) او میشود. اما در صورت نیاز و کثیف شدن بیش از حد آن می توانید با رعایت کردن یک سری نکات خرگوش تان را تمیز کنید.

برای حمام کردن خرگوش ابتدا لوازم شستشو را آماده کنید. یک حوله‌ی تمیز، شامپوی مخصوص (از شامپوی معمولی و صابون استفاده نکنید)، وان و جکوزی خود را به اندازه ۲ تا ۵ سانتیمتر از آب ولرم پر کنید.

برای شستشوی خرگوش، آن را در آغوش بگیرید تا احساس آرامش کند و به آرامی با دستان خود به بدن خرگوش آب برسانید. اما مواظب باشید که آب به داخل گوش و بینی و چشم خرگوش وارد نشود. پس از اتمام کار، خرگوش را در حوله بپیچید و کاملا آن را خشک کنید. هنگام شستن خرگوش آن را به آرامی در آغوش خود فشار بدهید و آرام با صدای ملایم با او صحبت کنید.

شستن خرگوش

شستن همستر

شستن همسر را تا زمانی که مجبور به انجام آن نشدید، انجام ندهید. قبل از شستشوی همستر نگاهی به قفس او بندازید. گاهی تنها با تمیز کردن قفس همستر، بوی بد آن از بین میرود.

تا جایی که میتوانید از شستن همستر پرهیز کنید زیرا آنها نیز میتوانند روغن های بد بوی بدن خود را کنترل کنند و حمام کردن سبب از بین رفتن روغن طبیعی بدن شان میشود. تنها زمانی همستر خود را حمام کنید که موهای بدن آن ها بهم چسبیده باشد یا مواد سمی و خطرناک به بدنش چسبیده باشد.

برای شستن همستر ابتدا یک کاسه از خاک و ماسه و شن آماده کنید و همستر را داخل آن قرار بدهید. همستر در خاک غلت میزند و باعث از بین رفتن آلودگی های سطح بدنش میشود. در صورتی هم که موهای بدن همستر آنقدر بلند شده است که بهم گره خورده است می توانید آن ها را قیچی کنید.

روش دیگری برای تمیز کردن همستر این است که از یک پارچه ی مرطوب استفاده کنید. به این صورت که یک کاسه آب ولرم پر کنید و یک قطره شامپو داخل آن بریزید. بعد پارچه را با آن خیس کنید و بر روی سطح بدن همستر به صورت نوازش بکشید. بعد آن را با یک حوله‌ خشک کنید. به طوری که رطوبت بدن آن به طور کامل از بین برود. سپس آن را در قفس خود بگذارید.

شستن همستر

سوالات متداول شما

چه میزان باید حیوانات خانگی را شست؟

حیوانات خانگی باید بسته به نیاز و وضعیت آن‌ها شسته شوند. برای برخی حیوانات مثل گربه‌ها حداقل هر دو هفته یک بار و برای سگ‌ها بسته به نوع پوست و مو، ممکن است هر هفته یا دو هفته یک بار شسته شوند.

آیا باید از شانه‌زدن بعد از حمام برای حیوان خانگی استفاده کنم؟

شانه‌زدن بعد از حمام می‌تواند به حفظ ظاهری زیبا و پرزنتیشن حیوان خانگی کمک کند. این کار به حفظ تراکم مو و پوست سالم حیوان کمک می‌کند.

چه نوع شامپویی برای حیوانات خانگی مناسب است؟

برای شستن حیوانات خانگی باید از شامپوهای مخصوص حیوانات استفاده کرد. عدم تطابق پوست حیوانات با شامپوهای انسانی ممکن است به مشکلات پوستی و الرژی منجر شود.

آیا برای شستن حیوانات خانگی نیاز به وان دارم؟

بله، شستشوی حیوانات خانگی در وان باعث راحتی شما و رضایت و لذت بیشتر حیوان میشود.

اگر قصد خرید وان حمام و دیگر محصولات بهداشتی ساختمان را دارید پیشنهاد ما خرید از آریا فرس که محصولات خود را 5 سال گارانتی و حس خوب خریدی مطمئن را به شما القا میکند. آریافرس تولیدکننده ی انواع وان حمام است که با جذف واسطه ها، تنوع بالایی را در اختیار شما میگذارد.

همچنین میتواند جهت استعلام قیمت کابین دوش و زیردوشی با مشاوران ما در تماس باشید و از مشاوره ی رایگان بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید