علت بوی بد حمام و راه حل قطعی آن!

یوی بد حمام و راه حل قطعی آن

از جمله مسائل آزار دهنده ی انسان بوی بد است که در محل زندگی او به علل مختلف می‌تواند انتشار پیدا کند. گاهی اوقات با اینکه کابین دوش حمام تمیز است، باز هم این اتفاق می‌افتد و عملا آسایش ما از دست می‌رود.

گرفتگی لوله فاضلاب، رسوب موادی نظیر صابون بر روی دیواره‌ی لوله‌ها، عدم تهویه مناسب و… می‌توانند سبب این موضوع باشند و برای رفع بوی بد حمام بایستی ابتدا علت آن به درستی شناسایی شود.

در ادامه با فروشگاه اینترنتی فرس کالا همراه باشید تا با هم به بررسی و راه حل قطعی آن یپردازیم.

علت بوی بد حمام چیست؟

قبل از اینکه به ارائه راه حل‌هایی در خصوص رفع بوی بد حمام بپردازیم بیایید علت ایجاد آن را باهم بررسی کنیم. اولین موردی که باعث می‌شود تا حمام شما بوی بدی پیدا کند، تمیز نکردن آن به مدت زیاد است. اما اگر این علت را کنار بگذاریم دلایل دیگری نیز در به وجود آمدن این بو دخیل هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • رسوب آلودگی و جرم در لوله‌ها و فاضلاب حمام
 • استفاده از برخی صابون‌ها که به دیواره‌ لوله می‌چسبند و سبب تشکیل رسوب می‌شوند
 • خراب شدن دستگاه تهویه حمام
 • وجود توالت فرنگی در حمام و خرابی سیفون و فاضلاب آن
 • جدا نبودن فضای حمام از سرویس بهداشتی
 • و …

رایج ترین دلیل این بو، جرم لوله و گرفتگی چاه فاضلاب است؛ چنانچه مشکل گرفتگی لوله شما سطحی باشد، با روشهایی که در ادامه مقاله بیان شده است می توانید آن را برطرف نمایید و در غیر این صورت باید از یک لوله بازکن حرفه ای جهت رفع مشکل خود کمک بگیرید.

شستن حمام

راه حل های قطعی بوی بد حمام

پر کردن درز های دیوار و ترمیم لوله ها

لوله‌های این قسمت از منزل باید به سرعت ترمیم شوند و درزها و آسیب‌هایی که در کاشی‌های سرویس بهداشتی و حمام ایجاد شده است باید به موقع بندکشی شوند تا از انتشار بوی بد جلوگیری شود.

استفاده از سرکه سفید و نوشابه

استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن بوی بد حمام و سرویس بهداشتی، ضدعفونی کردن حمام مکان‌های مختلف بسیار رایج است. سرکه سفید در کنار فوایدی که دارد، ضرری برای سلامتی انسان ندارد و می‌تواند جرم‌ها و آلودگی‌ها را از بین ببرد در نتیجه بوی مطبوعی را در فضا ایجاد می‌کند.

مقدار لازم از این مایع را در محل‌های مورد نظر بریزید و با دستکش و فرچه‌های مخصوص، محل را تمیز نمایید. در صورتی که جرم‌ها قدیمی و سفت هستند می‌توانید سرکه سفید را در محل بریزید و دقایقی را به آن فرصت دهید تا رسوبات خیس بخورند سپس با فرچه آن جا را تمیز کنید.

شستشو

اولین راه حلی که برای رفع بوی بد فاضلاب حمام به کمک شما می‌آید تمیز کردن حمام است. اصولا آلودگی و کثیفی‌هایی که برروی سطح دیوار حمام یا دوش و شیرآلات می‌چسبد، نقش مهمی در به وجود آمدن بوی بد دارند.

به همین دلیل سعی کنید در یک بازه زمانی مشخص در هر هفته به نظافت آن بپردازید تا حمام‌تان همیشه تمیز بماند. البته شستن حمام در هر هفته کار آسانی نیست به همین دلیل می‌توانید هرهفته به صورت سطحی به تمیز کردن آن بپردازید و ماهی یکبار به صورت اساسی این کار را انجام دهید.

شستشوی حمام

نظافت لوله فاضلاب

گاهی بوی بد حمام به دلیل وجود رسوبات و کثیفی‌ها درون لوله فاضلاب است. برای تمیز کردن لوله فاضلاب و رفع بوی بد حمام کافی است تا مخلوطی با نسبت‌های مناسب از آب، سرکه و جوش شیرین درست کنید و درون فاضلاب بریزید. برای انجام اینکار نکاتی وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره میکنیم:

 • بعد از گذشت نیم ساعت از ریختن محلول، حدود یک لیتر آب داغ را درون لوله بریزید و در آن را ببندید. سپس تا بیست و چهار ساعت صبر کرده و بعد از حمام استفاده کنید.
 • مخلوط کردن سرکه و جوش شیرین، باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی می‌شود، به همین دلیل به محض درست کردن آن باید به سرعت به لوله انتقال داده شود.

استفاده از زیردوشی

زیردوشی صفحه ای صاف و اغلب به رنگ سفید است که جداگانه زیر دوش یا کابین دوش نصب شده و با پوشش سطح پایینی ابزارها و تجهیزات حمام، از انتقال آب به سایر قسمت‌های حمام و سرویس بهداشتی جلوگیری می‌کند.

میتوانید با استفاده از زیردوشی حمام از بوی بد فاضلاب و رسوب جلوگیری کنید.

آهک

یک کیلو آهک تهیه کنید و آن را با 10 لیتر آب مخلوط کنید. بعد از آن که چند ساعت گذشت، محلول مورد نظر را تکان بدهید و از صافی رد کنید. می‌توانید برای نوبت‌های متوالی، این محلول را درون فاضلاب بریزید تا بوی بد آن از بین برود.

بوی بد حمام

سوالات متداول

 •  آیا تمیز کردن حمام به صورت منظم می‌تواند بوی بد را کاهش دهد؟ بله، تمیز کردن حمام به صورت منظم و مناسب می‌تواند به کاهش بوی بد کمک کند. با تمیز کردن سطوح، کف، دیوارها و لوله‌های حمام با مواد شوینده مناسب، می‌توانید از تجمع باکتری‌ها ( bacteries ) و قارچ‌ها جلوگیری کنید و بوی تازگی و تمیزی را به حمام ببخشید.
 •  آیا استفاده از محصولات ضدبو و عطردهنده می‌تواند مشکل بوی بد را حل کند؟ استفاده از محصولات ضدبو و عطردهنده می‌تواند به موقت کاهش بوی بد حمام کمک کند. اما بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که علاوه بر ماسک کردن بو، همچنین باکتری‌ها و قارچ‌ها را نیز از بین ببرند.
 •  آیا مشکل بوی بد حمام می‌تواند به علت لوله‌های فاضلاب مسدود باشد؟ بله، لوله‌های فاضلاب مسدود می‌توانند یکی از علل بوی بد حمام باشند. در صورتی که بوی بد حمام همراه با آب راه راه شود یا لوله‌های فاضلاب دچار مشکل باشند، بهتر است با یک تکنسین تعمیرات تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.
 • آیا استفاده از محصولات ضد قارچ و ضد باکتری می‌تواند به کاهش بوی بد حمام کمک کند؟ بله، استفاده از محصولات ضد قارچ و ضد باکتری می‌تواند به کاهش بوی بد حمام کمک کند. این محصولات می‌توانند باکتری‌ها و قارچ‌ها را که ممکن است منجر به بوی نامطبوع شوند، از بین ببرند و بوی تازگی و تمیزی را به حمام ببخشند.
 • چه عللی می‌تواند باعث بوی بد حمام شود؟ بوی بد حمام ممکن است به دلیل مواردی مانند تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها در محیط مرطوب حمام، عدم تهویه مناسب، استفاده نادرست از مواد شوینده، لوله‌های فاضلاب مسدود یا نقص در سیستم فاضلاب و… باشد.
 •  آیا بوی بد حمام نشانه‌ای از مشکلات جدی بهداشتی است؟ در برخی موارد، بوی بد حمام ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی بهداشتی باشد، مانند وجود قارچ‌ها یا باکتری‌های مضر. در صورتی که با تمام راه‌حل‌های معمول بوی بد حمام را کاهش ندهید، بهتر است با یک متخصص بهداشت محیط تماس بگیرید.
 • آیا می‌توان بوی بد حمام را با استفاده از عطرها یا اسپری‌های بوی خوش پوشاند؟ استفاده از عطرها یا اسپری‌های بوی خوش ممکن است بوی بد حمام را موقتاً پوشانده و ماسک کند، اما بهتر است مشکل اصلی را با رفع علت آن و تمیز کردن مناسب حمام حل کنید.

حمام زیبا

سخن پایانی

در نهایت و با جمع بندی موارد بالا به شما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر راهکارهای مطرح شده، نسبت به تعویض اقلامی مثل وان‌حمام و جکوزی، زیر‌دوشی و … در دوره‌های زمانی میان مدت اقدام نمائید.

اگر قصد خرید لوازم بهداشتی ساختمان از جمله جکوزی خانگی، کابین دوش شیشه ای، زیردوشی فایبرگلاس و دیگر محصولات را دارید، پیشنهاد ما به شما خرید از برندی معتبر است که محصول خود را با ضمانت در اختیار شما قرار دهد.

محصولات فرس کالا دارای 5 سال گارانتی شرکتی و 15 سال خدمات پس از فروش است که شما را از بابت خریدی امن و مطمئن آسوده خاطر میکند. جهت استعلام قیمت محصولات و مشاوره ی رایگان، با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید