وبلاگ

فواید دوش آب سرد

Jacuzzi-bath.jpg
در این روزهای گرم تابستان حتما یک دوش آب سرد خیلی به انرژی و روحیات و حالمان کمک می کند.
در صورتی که بیشتر افراد تحمل ایستادن در زیر دوش آب سرد را ندارند و بیشتر با آب داغ و یا آب ولرم حمام می کنند. دوش گرفتن در کابین دوش شیشه ای فرس آن هم با آب سرد در این روزهای پایانی مرداد و شهریور خیلی به روحیه و خواب انسان کمک می کند.

آیا دوش آب سرد برای بدن مفید است؟

جواب این سوال بی شک بله است. فایده های دوش آب سرد برای بدن انسان بسیار زیاد است و علاوه بر بهبود اضطراب و افسردگی، به سلامت پوست و مو و افزایش هوشیاری کمک می کند.
حمام کردن با آب سرد برای ذهن مفید است.
از دیگر فواید دوش آب سرد می توان به چربی سوزی اشاره کرد. بنابراین به جای دوش آب گرم می توان دوش آب سرد گرفت که فواید و مزایای شگفت انگیزی برای بدن انسان به همراه دارد. در ادامه ی این مقاله فواید دوش آب سرد که برای سلامت جسم و روح مفید است را می گوییم.

دوش آب سرد

1- افزایش اندورفین ها و ایجاد حس یرمستی و شادی

حمام آب سرد در وان جکوزی به عنوان یک شوک درمانی برای افراد افسرده عمل می کند. آب سرد تکانه های الکتریکی زیادی را در مغز انسان افسرده می فرستد که می توانند سطح هوشیاری و انرژی را افزایش دهند. دوش آب سرد موجب ترشح اندورفین ها که هورمون شادی است، می شود. ترشح این هورمون باعث خوشی و شادابی در انسان می شود.

2- جلوگیری از پیری پوست

حمام کردن روزانه با آب سرد به پوست شما کمک می کند تا در طولانی مدت جوان تر می ماند. دوش آب سرد سیستم عصبی را فعال می کند و بدن هورمون ها و مواد شیمیایی مغز را که با استرس مبارزه می کنند، آزاد می کند. فشار روانی تاثیری مستقیم بر پیری پوست دارد.

3- کاهش وزن

چربی قهوه ای، چربی مفیدی است که حرارت لازم برای گرم نگه داشتن بدن را تامین می کند و زمانی فعال می شود که در معرض سرما قرار بگیرد. اگر فردی منظم دوش آب سرد بگیرد، سالانه می تواند 4 کلیوگرم وزن خود را از دست بدهد. این کار برای افرادی که متابولیسم پایین و تیروئید دارند مفید است.

4- افزایش هوشیاری

دوش آب سرد در صبح و احساس سرمای آب روی بدن در زیر دوش، تسکین دهنده می باشد. تنفس عمیق در پاسخ به شوک وارد شده به بدن و برای کمک به گرم نگه داشتن بدن، باعث می شود که دریافت کلی بدن، بیشتر شود. به این صورت، ضربان قلب افزایش پیدا می کند و خون زیادی در سراسر بدن جریان می یابد. این کار، انرژی لازم را برای روز تامین میکند.

5- گردش خون بهتر

قرار گرفتن بدن زیر آب سرد در عین حال که حس ناخوشایندی در انسان ایجاد می کند، باعث نشاط نیز می شود. علت این است که آب سرد دمای کمتری نسبت به بدن دارد و قرار گرفتن در چنین شرایطی باعث می شود که بدن برای حفظ دمای خود بیشتر کار کند. افزایش گردش خون یکی از اتفاقاتی است که بعد از قرار در زیر دوش آب سرد رخ می دهد. گرفتن دوش آب سرد بصورت منظم و مداوم، سیستم گردش خون بهتر بدن پس از قرار گرفتن در آب سرد است.
ورزشکاران پس از آسیب دیدگی های مختلف، مانند کبودی بدن یا پارگی عضلات، محل آسیب دیده را سرد می کنند. با پایین آمدن درجه حرارت در ناحیه مورد نظر، انتقال خون تازه اکسیژن ندارد و گرم تر به آن قسمت تسریع می یابد و همین موضوع باعث بهبود سریع تر آسیب دیدگی می شود.

فایده دوش اب سرد

6- بهبود افسردگی

تحقیقات نشان داده است که دوش آب سرد به دلیل وجود تاثیر قوی دریافت کننده های سرما در پوست، علائم افسردگی را بهبود می بخشد. این دریافت کننده های سرما، مقدار قابل توجهی محرک های الکتریکی از انتهای رشته های عصبی محیطی به مغز می فرستند. این فرایند باعث ایجاد تاثیرات ضد افسردگی و موجب بهبود اوضاع روحی می شود.

7- تقویت سیستم ایمنی بدن

دوش صبحگاهی با آب سرد با بهبود سیستم لنفاوی ، سبب تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. حمام آب سرد موجب کاهش سطح اسید اوریک و افزایش گلوتاتیون می شود. گلوتاتیون آنتی اکسیدانی است که همه ی آنتی اکسیدان ها را فعال نگه می دارد و آن ها را وادار می کند تا در بهترین حالت خود عمل کنند. باز شدن سرخ رگ های بسته باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

8- خواب بهتر

به طور کلی آب سرد در ایجاد حس آرامش در انسان بسیار موثر عمل می کند. رمانی که شما پس از یک دوش خنک از کابین دوش خارج می شوید، احساس آرامش و خالی بودن خاصی خواهید داشت.

فروش کابین دوش

یک دوش سرد شبانه به شما کمک خواهد کرد که خوابی آرام و راحت داشته باشید. یک خواب با کیفیت و خوب می تواند در سلامتی شما نقش مهمی ایفا کند.

منبع: گروه صنعتی فرس

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *