8 ترقند صرفه جویی آب در حمام!

8 ترقند صرفه جویی آب در حمام!

ابران در منطقه ای خشک در خاورمیانه جا دارد و از این رو بیش از سایر نقاط دنیا در معرض خشکسالی قرار دارد. برای مقابله با بحران جهانی کمبود آب، بهترین راه صرفه جویی آب است. روش های متفاوتی برای کنترل مصرف آب مطرح شده که ما در این مقاله قصد داریم 6 روش مهم برای صرفه جویی را به همراه شما بررسی کنیم. با ما در آریا فرس همراه باشید.

8 ترقند صرفه جویی آب در هنگام حمام کردن

قبل از شروع استحمام

بیشترین مصرف آب در حمام غالبا قبل از شروع به شستشو و در هنگام انتظار برای گرم شدن آب صورت میگیرد. همیشه سطلی را در حمام داشته باشید و آب سرد را در آن جمع کنید. از این آب برای شستشوی دستشویی، تمیز کردن خودرو، آبیاری گیاهان یا تمیز کردن خانه استفاده کنید. توجه کنید که فقط شما نیستید که این کار را انجام میدهید. اگر روزانه ده ها میلیون نفر همین کار را انجام بدهند، کل گیاهان و درختان شهر را میتوان با همین میزان آب، آبیاری کرد.

دوش های کم مصرف

در کابین دوش شیشه ای خود دوش های کم فشار نصب کنید. خرید این دوش ها شاید مبلغی هزینه بر شما وارد کند، اما در آینده با کاهش مصرف آب در قبض شما جبران مافات خواهد کزد. جریان آب در شیرهای رایج در حمام در هر دقیقه در ۵ گالن و یا بیشتر است، در حالی این جریان در دوش های کم فشار به طور معمول ۲٫۵ گالن در هر دقیقه و حتی کمتر است.

استفاده از وان جکوزی

جکوزی، وانی پر از آب است که با کمک خروجی هایی که دارد، آب را با شدت زیاد به بیرون پرتاب می کند و این فرایند باعث ماساژ بدن میشود. هدف از ساخت جکوزی، جنبه درمانی آن است و در بیشتر استخر های عمومی و بزرگ نیز سیستم جکوزی قرار داده شده است اما امروزه مدل های خانگی جکوزی نیز طراحی شده اند که شما میتوانید با خرید و قرار دادن داخل حمام خود، از مزیت های آن بهره مند شوید. در ایام کرونا این نوع جکوزی به منظور استفاده ی شخصی هر فرد در خانه ی خود بسیار رواج پیدا کرد. استفاده از جکوزی خانگی کمک شایانی به کم مصرف کردن آب در حمام میشود.

دوش های کم مصرف

زمان کمتری را در حمام باشید!

برای کاهش مصرف آب در حمام، زمان کمتری را زیر دوش باشید. اگر زیر دوش به فکر فرو میروید و زمان از دستتان در میرود، با خود دستگاه پخش موسیقی ببرید و به خود بگویید که بعد از چند ترک آهنگ از حمام بیرون می آیید. ترانه های خیلی طولانی محسوب نمیشود! اگر قرار است در حمام اصلاح کنید یا مسواک بزنید، شیر آب را کاملا ببندید. آب داغ را در حمام کردن فراموش کنید. دشمن شماره یک بهداشت پوست و مو، آب داغ است.

اگر قرار است در حمام اصلاح کنید یا مسواک بزنید، شیر آب را ببندید. معضل شیر آب، مثل معضل رها کردن زباله در خیابان، از مهمترین ایرادات به  فرهنگ اکثر ایرانیان محسوب میشود.

به جای حمام کردن دوش بگیرید!

به جای حمام کردن دوش بگیرید. بررسی ها نشان داده است که اگر به جای هفته ای دو بار هر روز دوش کوتاهی بگیرید آب کمتری از آن مصرف میکنید تا آنکه هفته ای نیم ساعت حمام کنید.

نظامی حمام کنید!

نظامی حمام کنید و دوش بگیرید. در بهار و تابستان به گرم کردن حمام و بخار کردن آب نیاز چندانی ندارید. دوش را باز کنید و خود را خیس کنید. دوش آب را ببندید و خود را صابون بزنید. دوش را باز کنید و صابون ها را بشویید. با این کار به مقدار شگفت انگیزی در مصرف آب در حمام صرفه جویی خواهید کرد. نظامی ها، برای تمام کارها، برنامه و نظم دارند. حتی برای استحمام  کردن خود!

زدن شامپو

ابتدا قبل از حمام کردن موهایتان را شانه بزنید سپس آن ها را خیس کنید. چراکه موهای خیس بسیار حساس و آسیب پذیر میباشند. شانه کردن موها در حالت خشک امکان آسیب رسیدن به آنها را بسیار کاهش میدهد چراکه در این حالت موهای گره خورده بسیار راحت تر از هم باز میشوند در حالیکه شانه زدن موها در حالت خیس آسیب فراوانی به آنها وارد میکند. قبل از شامپو کردن، نوع موهایتان را کاملاً بشناسید و بدانید از چه شامپویی استفاده میکنید.

استفاده از زیردوشی

امروزه استفاده از زیردوشی جزو الزامات هر حمامی میباشد. اگر به دنبال آن هستید که فضای حمام خیس نشود میتوانید از زیردوشی استفاده نمایید. زیردوشی از پاشش آب به اطراف جلوگیری میکند و فضای حمام شما در برابر خیس شدن در امان نگه میدارد.

به جای حمام کردن دوش بگیرید!

سخن پایانی

حتی اگر در نقطه ای از کره زمین زندگی میکنیم که هیچگاه با کمبود آب مواجه نمیشویم، باز هم صرفه جویی در مصرف آب به سلامت زندگی فردی و اجتماعی ما کمک شایانی میکند. با کاهش حجم مصرفی آب، کمتر نیاز به تصفیه آب فاضلاب برای استفاده در زندگی روزمره احساس خواهد شد. همچنین کاهش هدر رفت، به معنی خرج کمتر در زندگی شخصی است.

اگز قصد خرید جکوزی، کابین دوش، زیردوشی و دیگر محصولات بهداشتی ساختمان را دارید پیشنهاد ما به شما خرید از فروشگاه اینترنتی فرس است چراکه محصولات دارای 5 سال گارانتی شرکتی معتبر و 15 سال خدمات پس از فروش منسجم است.

جهت خرید لوازم بهداشتی ساختمان و لوازم آشپزخانه و دریافت مشاوره ی رایگان با مشاوران در آریا فرس در تماس باشید.

چند ترقند صرفه جویی آب در حمام!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید