اجزای کابین دوش

اجزای کابین دوش شیشه ای

امروزه با توجه به کوچکتر شدن فضای زندگی استفاده از کابین دوش حمام برای استفاده بهینه از حداقل فضا و زیباتر کردن فضای حمام شما حائز اهمیت است.

این کابین‌ها را می‌توان برای جدا کردن حمام سرد و گرم یا جداسازی حمام از فضای توالت در حالت مشترک، استفاده کرد. کابین‌ دوش شیشه‌ای، به دلیل قیمت مناسب، زیبایی چشمگیر و ظاهر مینیمال، بهترین انتخاب‌ها هستند. این کابین‌ها به هیچ عنوان از نظر بصری فضای داخل حمام را کوچک نشان نمی‌دهند و در عین حال، از پخش شدن آب دوش به محیط اطراف هم جلوگیری می‌کنند.

بنابراین بهترین انتخابی هستند که می‌توان برای حفظ تمیزی و همچنین جداسازی فضای داخلی حمام به سراغ آن‌ها رفت. بسیاری از ما با اجزای کابین‌های حمام آشنایی داریم و حتی ممکن است با وجود برخی از مشکلات در دوش و لوله‌های آب، آن‌ها را حل کنیم؛ اما چه تعداد از ما با رایج‌ترین اجزای کابین حمام آشنا هستیم؟

در مقالات قبلی به کابین دوش و انواع آن اشاره داشتیم، حال با فرس کالا همراه باشید تا اجزای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

استفاده از کابین دوش حمام

اجزای کابین دوش:

1 ـ شیشه نشکن (معمولاً سکوریت) یا طلق پلکسی گلاس

در بین اجزای کابین دوش، مهم‌ترین و اصلی‌ترین جزء، شیشه نشکن (معمولاً سکوریت) یا طلق پلکسی گلاس است. انتخاب شیشه نشکن یا طلق پلکسی گلاس بیشتر از هر چیزی به سلیقه و شرایط مشتری بستگی دارد. ولی به طور کلی، می‌توان گفت طلق پلکسی گلاس ایمن‌تر و دارای قابلیت لک‌پذیری کمتر است و در برابر آن، شیشه سکوریت زیباتر و امروزی‌تر بوده و دارای قابلیت ایجاد طرح‌های زیباست.

معمولاً برای پانل‌ها و درب‌های کابین های حمام از شیشه‌های سکوریت استفاده می‌شود که نشکن هستند. درب‌ها و پانل‌های شیشه ای در رنگ‌های مختلف ساده، دودی، برنزی و … تولید شده و خود به دو نوع شفاف و مشجر (ساتینا و سندبلاست شده) تقسیم می‌شوند که نوع سندبلاست شده آن‌ها دارای طرح‌های مات کننده بسیار چشمگیر و زیبا هستند. انواع مشجر این شیشه‌ها سبب می‌شوند فضای داخل حمام از بیرون به صورت واضح قابل مشاهده نباشد.

البته درباره نشکن بودن شیشه‌های سکوریت و دیگر شیشه‌های نشکن باید گفت منظور از نشکن بودن این شیشه‌ها این است که مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و تغییرات دما داشته و در هنگام شکستن به قطعات بسیار ریز تبدیل شده و خطر جانی محسوسی ندارند.

شیشه کابین دوش برای ایمنی بیشتر حداقل باید ۶ میلیمتر ضخامت داشته باشد. این ضخامت هر چه بیشتر باشد، بهتر است و البته موجب افزایش وزن شیشه کابین دوش می‌شود که در مورد کابین دوش های شیشه ای فریم دار، این موضوع ممکن است باعث شکستن یا خراب شدن زود هنگام چرخ‌ها شود.

شیشه‌هایی که لبه آن‌ها توسط قاب حفاظت نشده است، خیلی زودتر می‌شکنند و بیشتر در معرض آسیب هستند. بنابراین بهتر است از شیشه‌هایی استفاده گردد که دارای قاب آلومینیومی هستند تا از ایمنی و عمر بیشتری برخوردار باشند.

اجزای کابین دوش

2 ـ قاب‌های آلومینیومی (فریم)

در بین اجزای کابین حمام، جزء نگهدارنده شیشه نشکن یا طلق پلکسی گلاس، قاب (فریم) است. شرکت آبشار کابین برای قاب کابین دوش های حمام از پروفیل‌های آلومینیومی با رنگ‌های سفید، نقره‌ای براق (کروم)، نقره‌ای مات، طلایی براق، طلایی مات، زیتونی براق و مشکی مات استفاده می‌کند. البته همان گونه که گفته شد، برخی از کابین دوش های مدرن و شیک بدون قاب (فریم لس) هستند.

قاب برخی از کابین دوش ها به ظاهر آلومینیومی هستند؛ اما در واقع، چنین نیست و جنس آن‌ها از پلاستیک فشرده است. این نوع قاب‌ها نه تنها جلوه خوبی نداشته و ارزان هستند؛ بلکه نمی‌توانند مانند قاب آلومینیومی واقعی از شیشه محافظت کنند. البته باید توجه داشت که استفاده از پلاستیک فشرده تنها برای قطعاتی مانند فریم که باید توانایی تحمل وزن زیادی را داشته باشند، مشکل‌ساز است.

به عنوان مثال، با توجه به این که چرخ‌های پایینی کابین دوش های فریم دار با درب ریلی تنها برای خارج نشدن شیشه از داخل ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگر از پلاستیک فشرده برای آن‌ها استفاده شود، مشکلی به وجود نمی‌آید.

باید به ضخامت قاب‌های آلومینیومی توجه ویژه‌ای داشت. مسلماً قدرت و جنبه حمایتی‌ای که یک قاب آلومینیومی با ضخامت 2/2 میلیمتر دارد، خیلی بیشتر از قابی با ضخامت 1/2 یا 1/6 میلیمتر است.

قاب‌های آلومینیومی (فریم)

3 ـ یراق آلات، درزگیرها و نوارها

یراق آلات به طور کلی شامل بست، لولا، دستگیره، ریل، چرخ، درپوش، جک نگهدارنده، جاحوله‌ای و … است که در رنگ‌های سفید، نقره‌ای مات، نقره‌ای براق (کروم)، طلایی براق، زیتونی براق و مشکی مات تولید می‌شوند. یراق آلات را می‌توان از نظر نوع کارآیی به 3 دسته کلی تقسیم کرد:

1 ـ یراق آلات فریم لس ریلی (شامل ریل، بست، دستگیره و …)

2 ـ یراق آلات فریم لس لولایی (شامل بست، لولا، دستگیره و …)

3 ـ یراق آلات فریم دار ریلی (شامل درپوش، دستگیره، چرخ‌های بالا و پایین و …)

دستگیره‌ها نیز خود دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

1 ـ دستگیره تک سوراخ معمولی در رنگ‌های مختلف

2 ـ دستگیره تک سوراخ توکار

3 ـ دستگیره دو سوراخ معمولی خم یک طرفه

4 ـ دستگیره دو سوراخ معمولی خم دو طرفه

5 ـ دستگیره دو سوراخ معمولی صاف

6 ـ دستگیره دو سوراخ بزرگ در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف

جاحوله‌ای را به عنوان دستگیره نیز می‌توان استفاده نمود تا از فضا استفاده بهینه‌ای کرد.

یراق آلات، درزگیرها و نوارها

درزگیرها و آبگیرها نیز که وظیفه آب‌بندی کابین دوش و جلوگیری از خروج آب از داخل کابین دوش به خارج از آن را بر عهده دارند، به چند نوع تقسیم می‌شوند:

1 ـ درزگیرهای آهنربایی (مگنتی) برای مواردی که دو درب شیشه‌ای باید به یکدیگر بچسبند.

2 ـ درزگیرهای شیشه‌ای معمولی برای انتهای آزاد شیشه‌های ثابت یا دو انتهای درب‌های شیشه‌ای تکی در رنگ‌های مختلف

3 ـ درزگیرهای آلومینیومی برای انتهای آزاد شیشه‌های ثابت یا دو انتهای درب‌های شیشه ای تکی در رنگ‌های مختلف

4 ـ درزگیرهای شیشه‌ای پفکی برای قسمت زیرین شیشه‌های ثابت در کابین دوش های فریم لس

5 ـ درزگیرهای شیشه‌ای مخصوص برای قسمت زیرین درب‌ها در کابین دوش های فریم لس لولایی

نوارها نیز برای محکم کردن شیشه یا طلق پلکسی گلاس در داخل فریم و جلیوگیری از لرزش و لق زدن آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درزگیرها و آبگیرها

4 ـ زیردوشی

زیردوشی صفحه‌ای است که در زیر فضای دوش نصب می‌شود تا این موضوع را تضمین کند که آب از محوطه مخصوص دوش خارج نشود و همچنین آب‌بندی و مکش آب به خوبی صورت گیرد. زیر دوشی ها معمولاً از سنگ‌های یک تکه یا اکریلیک‌های سنگین و در اشکال و اندازه‌های متنوع و مشخصی تولید می‌شوند. بهتر است از زیر دوشی با عمق بیشتر برای کابین حمام خود استفاده کنید.

همچنین برای افزایش ایمنی توجه داشته باشید که سطح زیردوشی حمام لغزنده نباشد. نصب زیردوشی بسیار حساس است و باید طوری نصب شود که زمانی که تحت فشار قرار می‌گیرد، دچار نشست نشود. از این رو برای نصب آن حتماً از یک نصاب ماهر کمک بگیرید. هدف اصلی استفاده از زیردوشی، صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از به هدر رفتن آب است و اگر تمایل ندارید، می‌توانید زیر دوشی نداشته باشید.

زیردوشی کابین دوش

5 ـ سایر امکانات و تجهیزات جانبی

کابین دوش های ساده و پیشرفته که «اتاق دوش» نامیده می‌شوند، علاوه بر موارد فوق دارای تجهیزات جانبی نظیر دوش، وان، جکوزی، ماساژور و … نیز هستند.

کابین دوش های ساده که علاوه بر زیردوشی، تنها شامل دوش، شیرآلات آب سرد و گرم و سقف هستند، همانند دور دوشی ها معمولاً توسط کارگاه‌ها و کارخانه‌های داخل کشور و بر اساس ابعاد مناسب فضای مشتری و در مدل‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند؛ اما کابین دوش های پیشرفته که دارای جکوزی، پانل دوش، ماساژور و … هستند، معمولاً وارداتی بوده و در ابعاد و مدل‌های مشخصی تولید می‌شوند.

این کابین دوش های وارداتی معمولاً چینی هستند و بعضی اوقات توسط مغازه‌دارها و شرکت‌های واردکننده به نام کابین دوش های ترک به فروش می‌رسند. همچنین، کابین دوش های وارداتی با وجود این که بسیار گران‌تر از کابین دوش‌های ایرانی مشابه هستند، در بعضی موارد کیفیت مناسبی ندارند.

این نکته نیز قابل توجه است که بسیاری از امکانات و تجهیزات جانبی مورد استفاده در کابین دوش های پیشرفته بی‌استفاده یا کم‌استفاده هستند و پرداخت هزینه برای آن‌ها کاری بیهوده است. بنابراین، می‌توان با خرید دور دوشی ها و کابین دوش های ساده از تولید کنندگان ایرانی خریدی مقرون به صرفه داشت.

البته باید حتماً از کیفیت محصولات این تولید کننگان اطمینان حاصل کرد. شرکت آبشار کابین یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین تولید کنندگان انواع کابین دوش است که می‌تواند تجربه خریدی مطمئن را برای شما فراهم آورد.

سایر امکانات و تجهیزات جانبی

پیشنهاد ما به شما ، خرید از برند مطمئن فرس است که تمامی محصولات آن دارای گارانتی بی قید و شرط 5 ساله و 15 سال خدمات پس از فروش منسجم است.

برای خرید وان جکوزی، کابین دوش و سایر لوازم بهداشتی ساختمان با مشاوران ما در فروشگاه اینترنتی فرس در تماس باشید.

قطعات یدکی کابین دوش ضروری است و یافتن قطعاتی که با سلیقه ما مطابقت داشته باشد و کاملاً با نیازهای دوش و طراحی حمام سازگار باشد دشوار است. با ما در بخش قطعات یدکی، بهترین مورد نیاز خود را پیدا خواهید کرد. اگر خراب شدن حمام یا سایش شما را می ترساند، می توانید در اینجا موادی با بالاترین کیفیت مقاوم و در عین حال کاربردی بیابید. اجازه ندهید DIY شما را بترساند. تعمیر جعبه دوش هرگز آسان نبوده است.

ما با قرار دادن تمام مواد مورد نیاز شما را در تعمیر همراهی خواهیم کرد. برای قطعات یدکی و مواد هیدرولیک، برای کابین های گوشه، کابین های کشویی، بالا و پایین ها، سر دوش و سینی دوش، فروشگاه آنلاین ما با یک کلیک ساده اعتبار را به کابین شما باز می گرداند. همه محصولات را کاوش کنید و کشف کنید که چه چیزی برای شما مناسب است، طیف گسترده ای از محصولات با بهترین قیمت!

قطعات یدکی کابین دوش

 

2 دیدگاه در “اجزای کابین دوش

  1. چناری گفت:

    آموزنده و اطلاعات کافی بود

    1. forskala1 گفت:

      درود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید